Sakramenty

CHRZEST:

Sakrament chrztu udzielany jest w drugą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 15:00
Nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych w sobotę poprzedzającą o godz. 16:30.

Dziecko zgłaszamy najpóźniej dwa tygodnie wcześniej wypisując stosowny formularz (do pobrania w kancelarii parafialnej lub zakrystii).

Potrzebne dokumenty: akt urodzenia dziecka, zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych potwierdzające, że są katolikami praktykującymi i mogą pełnić tę godność

Posługę chrzestnego (chrzestnej) mogą pełnić osoby wierzące i praktykujące wiarę (takie, które mają możliwość otrzymania rozgrzeszenia! czyli na przykład nie mogą to być osoby żyjące w związku cywilnym, bez ślubu kościelnego), osoby, które ukończyły 16 rok życia i przyjęły sakrament bierzmowania (potwierdzają to specjalnym zaświadczeniem oświadczeniem swojego proboszcza, że mogą tę funkcję pełnić). Musi to być para mieszana mężczyzna i kobieta. W przypadku trudności ze znalezieniem właściwych osób, funkcję tę może pełnić tylko jedna osoba.

Do uroczystego świętowania „ROCZKU”, czyli I rocznicy chrztu dziecka, zapraszamy także w drugą niedzielę miesiąca, podczas Mszy Świętej o godz. 15:00. Warto zaprosić także na tę uroczystość rodziców chrzestnych i zabrać z sobą świecę chrzcielną dziecka (zgłoszenia w kancelarii parafialnej lub telefonicznie).

Przeczytaj także:
https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/o-chrzcie/

POKUTA:

Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą Świętą.
Dodatkowo:
W pierwszy czwartek (zwłaszcza dla DZIECI) i piątek miesiąca od godz. 17.00

Przeczytaj także:
https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/o-spowiedzi/

https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/jak-sie-dobrze-wyspowiadac/

EUCHARYSTIA:

Msze Święte:

W niedziele – godz. 7:30, 9:30, 11:30, 15:00

w ciągu tygodnia (zasadniczo): poniedziałek, wtorek, środa – godz. 7.00 czwartek, piątek, sobota – godz. 18.00.

Okazja do ADORACJI Najświętszego Sakramentu:


w każdy I piątek miesiąca od godz. 19:00 aż do 21:00
w większość pozostałych piątków (z wyjątkiem Wielkiego Postu) w godz. 17.00 – 17.45 – to sprawdź w aktualnych ogłoszeniach!

Chorzy parafianie mają także możliwość przyjęcia Komunii Świętej w niedzielę w swoich domach rodzinnych z rąk Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii takie pragnienie mogą zgłaszać poprzez swoich bliskich w zakrystii lub u proboszcza

Uroczystość WCZESNEJ Komunii Świętej – w II niedzielę maja.
Uroczystość PIERWSZEJ Komunii Świętej – w III niedzielę maja

Przeczytaj także:
https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/o-eucharystii/

SAKRAMENT CHORYCH:

1. W zagrożeniu życia, kapłana można wzywać do chorego w każdej chwili gdyby w parafii w danym momencie nie było księdza, można udać się do parafii sąsiedniej.

2. Zasadniczo chorych parafian kapłan odwiedza z posługą duszpasterską (spowiedź, Komunia Święta, ewentualne namaszczenie chorych) w pierwszy piątek miesiąca (informacja pojawia się w ogłoszeniach parafialnych, zgłoszenia do czwartku włącznie w zakrystii, kancelarii parafialnej lub telefonicznie).

3. Chorzy maja także możliwość przyjmowania Komunii Świętej w niedzielę z rąk nadzwyczajnego szafarza zgłoszenia indywidualnie w zakrystii lub u proboszcza.

Przeczytaj także:
https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/o-sakramencie-chorych/

BIERZMOWANIE:

Do bierzmowania przystępują uczniowie klas VIII. Osoby starsze zainteresowane przyjęciem tego sakramentu mogą zgłaszać się indywidualnie u proboszcza.

Przeczytaj także:
https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/o-bierzmowaniu/

MAŁŻEŃSTWO:

Etapy przygotowania do sakramentu małżeństwa:

1. 12-6 miesięcy przed ślubem nauki przedmałżeńskie zakończone Dniem Skupienia, trzy spotkania w Poradni Życia Małżeńskiego (szczegóły i rezerwacje terminów nauk przedślubnych i spotkań w Poradni Życia Małżeńskiego tylko poprzez wwwnarzeczenikatowicka.pl)

2. 6-3 miesiące przed ślubem – spisanie protokołu przedślubnego w kancelarii parafialnej (narzeczeni umawiają się telefonicznie z proboszczem)

3. 1-2 miesiące przed ślubem – przygotowanie liturgii sakramentu małżeństwa i samej uroczystości w kościele.

Dokumenty potrzebne do spisania protokołu: dowód osobisty, świadectwo chrztu z uwzględnieniem przyjęcia sakramentu bierzmowania, świadectwa katechizacji (dyplomy) z ostatniej klasy szkoły średniej, w przypadku ślubu konkordatowego – zaświadczenia z USC, zaświadczenia udziału w naukach przedślubnych, spotkań w Poradni Życia Małżeńskiego i i przeżycia Dnia Skupienia

Więcej informacji o sakramencie małżeństwa na: rodzina.archidiecezjakatowicka.pl

Przeczytaj także:
https://www.rybnik-kamien.katowice.opoka.org.pl/okiem-proboszcza-teksty-notatki-z-kazan-wypisy-mysli/o-malzenstwie-biblijnie/

Nauki Przedmałżeńskie i Dni Skupienia dla narzeczonych:
Terminy – Czytaj dalej…

KAPŁAŃSTWO:

Młodzieńcy, którzy okrywają w sobie głos powołania do kapłaństwa mogą zgłaszać się u proboszcza.