WAŻNE! WCZESNA I PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

UWAGA! W środę (3 lutego) zapraszamy do kościoła na KATECHEZĘ liturgiczną rodziców z dziećmi, które przygotowują się do WCZESNEJ I PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ. Poświęcimy różańce, medaliki i świece dzieci. Prosimy o to, by każde dziecko przyszło tylko z jednym rodzicem, przypominamy o maseczkach i siadaniu w bezpiecznych odległościach (przy białych kartonikach: dziecko + rodzic): –  godz. 16.30 I grupa wczesnej Komunii, –  godz. 17.30 II grupa wczesnej Komunii (rodzice wybierają odpowiednią dla siebie godzinę) i o godz. 18.30 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej. Tymczasem prosimy także rodziców o przepracowanie z dziećmi nowej katechezy wirtualnej na temat EUCHARYSTII umieszczonej poniżej. Spotkania dla dzieci, które przygotowują się do WCZESNEJ Komunii Świętej poprowadzi nowa Katechetka Pani Gabriela Pielorz.

Drodzy Rodzice! Tak, jak przypuszczaliśmy, WIRUS komplikuje przygotowanie Dzieci do Komunii  Świętej. W tej sytuacji, kiedy nie możemy robić spotkań katechetycznych, to WY jesteście GŁÓWNYMI katechetami Waszych Dzieci. Prosimy gorąco o przepracowanie z Dziećmi poniższych katechez o modlitwie, Bożym Narodzeniu oraz o Eucharystii

Katecheza o modlitwie…

Katecheza o Bożym Narodzeniu…

Katecheza o Eucharystii…


Finalnie Dzieci powinny umieć:
– znak krzyża,
– modlitwy Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu- akt wiary, nadziei, miłości i żalu
– 10 przykazań Bożych- 5 warunków dobrej spowiedzi- formułkę spowiedzi:

Dziecko: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Ksiądz: Na wieki wieków. Amen.
Dziecko: Jestem dziewczynką/chłopcem, mam … lat. Do spowiedzi przystępuję po raz pierwszy.( od następnej spowiedzi mówisz: ostatni raz byłem u spowiedzi ( mówisz kiedy ) pokutę zadaną odprawiłem ( lub nie i dlaczego, a dalej jest tak samo) Obraziłem[(am) Pana Boga następującymi grzechami…( wyznajesz swoje grzechy ), więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, obiecuję poprawę i proszę cię, Ojcze, o pokutę i rozgrzeszenie.
Ksiądz: Kapłan rozmawia z tobą, modli się i udziela rozgrzeszenia…

Dziecko: ( cicho modlisz się) Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu. (przy słowach kapłana: „ ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” żegnasz się i  odpowiadasz AMEN )

Ksiądz: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
Dziecko: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.
Ksiądz: Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju.

Dziecko: Bóg zapłać! (Odchodzisz od konfesjonału, gdy usłyszysz pukanie kapłana)

Spotkaniem Rodziców w środę 7 października rozpoczęliśmy przygotowanie Dzieci do WCZESNEJ i PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ…

Poniżej resume tego spotkania:

  1. Ze wskazań dotyczących przygotowania do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w archidiecezji katowickiej: „Przystępowanie do wczesnej komunii świętej należy umożliwić dzieciom w każdej parafii, z zachowaniem reguły, że podstawową formą pozostaje przygotowanie do przyjęcia komunii świętej w klasie trzeciej”
  2. C.d.: „Do wczesnej komunii świętej można dopuścić dzieci tych rodziców, którzy dają moralną pewność, że troszczyć się będą o rozwój życia eucharystycznego i o religijno – moralne wychowanie dziecka”. Zatem rodzice z zasady powinni być małżeństwem sakramentalnym i regularnie praktykować wiarę razem z dzieckiem.
  3. C.d.: „Przygotowanie dzieci do wczesnej komunii świętej trwa dwa lata. W pierwszym roku miejscem katechezy dzieci pięcioletnich jest przedszkole, zaś w drugim roku – oprócz katechezy w przedszkolu lub w szkole – organizuje się raz w tygodniu spotkanie w parafii”

Zatem:

– Dzieci pięcioletnie uczestniczą w katechezie w przedszkolu.

– Jeśli dzieci pięcioletnie nie uczęszczają do przedszkola, pracują nad treścią wiary razem z rodzicami w domu na podstawie książeczki:

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Zaproszeni-na-uczte-O-Mszy-Swietej-dla-malych-i-duzych

Dzieci sześcioletnie rozpoczną (razem z jednym z rodziców!) zajęcia z katechetką P. Gabrielą Pielorz w domu katechetycznym (I piętro, po lewej) w momencie, kiedy zostaną zniesione radykalne obostrzenia wirusowe. Razem z wypisanym zgłoszeniem rodzice oddają do 1 listopada (proboszczowi lub katechetce) „dyplomik” z przedszkola (lub zaświadczenie katechetki) i świadectwo chrztu (jeśli dziecko było chrzczone poza Kamieniem. Jeśli dziecko nie uczęszczało na katechezę w przedszkolu, rodzice przepracowują z dzieckiem także powyższą książeczkę i po Świętach Bożego Narodzenia spotykają się z proboszczem na rozmowie wokół jej treści.

– Dzieci z klasy III uczestniczą w katechezie w szkole razem z wypisanym zgłoszeniem rodzice oddają do 1 listopada (proboszczowi lub katechetce) świadectwo chrztu (jeśli dziecko było chrzczone poza Kamieniem. Jeśli dziecko nie uczęszcza do SP nr 28 w Kamieniu, dostarcza również zaświadczenie o udziale w katechezie i krótką „opinię” swojej katechetki.

Wirus sprawił, że wszystko rozpoczynamy z opóźnieniem, nie wiemy też, co jeszcze nas czeka. Wiele zależy więc od RODZICÓW. Jest realna sytuacja, w której większość przygotowań na Rodziców właśnie spadnie. Niewątpliwie to właśnie Rodzice są PIERWSZYMI KATECHETAMI dziecka. Gorąco proszę wszystkich Rodziców o regularne praktykowanie wiary razem z dziećmi i troskę o to przygotowanie dzieci do tego ważnego wydarzenia.

Warto zakupić i czytać dzieciom następujące (niekoniecznie wszystkie, pierwsza i druga są szczególnie ważne) książeczki:

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Zaproszeni-na-uczte-O-Mszy-Swietej-dla-malych-i-duzych

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Puk-puk-Czy-to-moj-Bog-Przygotowanie-do-pierwszej-Spowiedzi-Swietej

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Spotkanie-z-tajemnicami-czyli-jak-rozumiec-sakramenty

https://wydawnictwowam.pl/prod.aha-o-chodzi.14587.htm?sku=81293

https://wydawnictwowam.pl/prod.msza-swieta.11775.htm?sku=79285

https://wydawnictwowam.pl/prod.daleko-i-blisko-czyli-o-spowiedzi-swietej-dla-dzieci.22726.htm?

Co pewien czas będą się odbywać nabożeństwa liturgiczne w ramach „małych kroczków do Jezusa” – to według aktualnych ogłoszeń. W październiku zapraszam na RÓŻANIEC!

Póki co, planujemy UROCZYSTOŚĆ KOMUNIJNĄ na niedzielę 9 maja – godz. 10.00 – WCZESNA, godz. 12.00 – PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA. Módlmy się, żeby to się udało!

W kwestii strojów komunijnych prosimy o kontakt z krawcową – Panią Beatą Lipińską, tel. 519175144