WAŻNE! WCZESNA I PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

Spotkaniem Rodziców w środę 7 października rozpoczęliśmy przygotowanie Dzieci do WCZESNEJ i PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ…

Poniżej resume tego spotkania:

  1. Ze wskazań dotyczących przygotowania do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w archidiecezji katowickiej: „Przystępowanie do wczesnej komunii świętej należy umożliwić dzieciom w każdej parafii, z zachowaniem reguły, że podstawową formą pozostaje przygotowanie do przyjęcia komunii świętej w klasie trzeciej”
  2. C.d.: „Do wczesnej komunii świętej można dopuścić dzieci tych rodziców, którzy dają moralną pewność, że troszczyć się będą o rozwój życia eucharystycznego i o religijno – moralne wychowanie dziecka”. Zatem rodzice z zasady powinni być małżeństwem sakramentalnym i regularnie praktykować wiarę razem z dzieckiem.
  3. C.d.: „Przygotowanie dzieci do wczesnej komunii świętej trwa dwa lata. W pierwszym roku miejscem katechezy dzieci pięcioletnich jest przedszkole, zaś w drugim roku – oprócz katechezy w przedszkolu lub w szkole – organizuje się raz w tygodniu spotkanie w parafii”

Zatem:

– Dzieci pięcioletnie uczestniczą w katechezie w przedszkolu.

– Jeśli dzieci pięcioletnie nie uczęszczają do przedszkola, pracują nad treścią wiary razem z rodzicami w domu na podstawie książeczki:

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Zaproszeni-na-uczte-O-Mszy-Swietej-dla-malych-i-duzych

Dzieci sześcioletnie rozpoczną (razem z jednym z rodziców!) zajęcia z katechetką P. Barbarą Trocką w domu katechetycznym (I piętro, po lewej) w momencie, kiedy zostaną zniesione radykalne obostrzenia wirusowe. Razem z wypisanym zgłoszeniem rodzice oddają do 1 listopada (proboszczowi lub katechetce) „dyplomik” z przedszkola (lub zaświadczenie katechetki) i świadectwo chrztu (jeśli dziecko było chrzczone poza Kamieniem. Jeśli dziecko nie uczęszczało na katechezę w przedszkolu, rodzice przepracowują z dzieckiem także powyższą książeczkę i po Świętach Bożego Narodzenia spotykają się z proboszczem na rozmowie wokół jej treści.

– Dzieci z klasy III uczestniczą w katechezie w szkole razem z wypisanym zgłoszeniem rodzice oddają do 1 listopada (proboszczowi lub katechetce) świadectwo chrztu (jeśli dziecko było chrzczone poza Kamieniem. Jeśli dziecko nie uczęszcza do SP nr 28 w Kamieniu, dostarcza również zaświadczenie o udziale w katechezie i krótką „opinię” swojej katechetki.

Wirus sprawił, że wszystko rozpoczynamy z opóźnieniem, nie wiemy też, co jeszcze nas czeka. Wiele zależy więc od RODZICÓW. Jest realna sytuacja, w której większość przygotowań na Rodziców właśnie spadnie. Niewątpliwie to właśnie Rodzice są PIERWSZYMI KATECHETAMI dziecka. Gorąco proszę wszystkich Rodziców o regularne praktykowanie wiary razem z dziećmi i troskę o to przygotowanie dzieci do tego ważnego wydarzenia.

Warto zakupić i czytać dzieciom następujące (niekoniecznie wszystkie, pierwsza i druga są szczególnie ważne) książeczki:

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Zaproszeni-na-uczte-O-Mszy-Swietej-dla-malych-i-duzych

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Puk-puk-Czy-to-moj-Bog-Przygotowanie-do-pierwszej-Spowiedzi-Swietej

https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy/Ksiazki-dla-dzieci/Spotkanie-z-tajemnicami-czyli-jak-rozumiec-sakramenty

https://wydawnictwowam.pl/prod.aha-o-chodzi.14587.htm?sku=81293

https://wydawnictwowam.pl/prod.msza-swieta.11775.htm?sku=79285

https://wydawnictwowam.pl/prod.daleko-i-blisko-czyli-o-spowiedzi-swietej-dla-dzieci.22726.htm?

Co pewien czas będą się odbywać nabożeństwa liturgiczne w ramach „małych kroczków do Jezusa” – to według aktualnych ogłoszeń. W październiku zapraszam na RÓŻANIEC!

Póki co, planujemy UROCZYSTOŚĆ KOMUNIJNĄ na niedzielę 9 maja – godz. 10.00 – WCZESNA, godz. 12.00 – PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA. Módlmy się, żeby to się udało!

W kwestii strojów komunijnych prosimy o kontakt z krawcową – Panią Beatą Lipińską, tel. 519175144