DOBRY TEKST… na czas pandemii.

PoMOC dla siebie w czasach pandemii

Eliza Cieślikowska

Nie zawsze mamy wpływ na to, co nam się przytrafia, ale to od naszych umiejętności zależy, jak te doświadczenia wpłyną na nasze życie. Każdy z nas ma własne strategie radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami. Kryzysy dopadają każdego i to zupełnie normalne, że czasami konfrontacja z rzeczywistością jest zbyt trudna i stresująca. Kluczem do zwiększenia odporności psychicznej i poradzenia sobie z przeciwnościami losu jest zadbanie o siebie i poszukanie wsparcia. Opiekowanie się sobą oraz podejmowanie wszystkich działań z tym związanych jest pierwszym, priorytetowym krokiem do równowagi i zdrowia psychicznego. Konieczność pracy nad sobą w celu poradzenia sobie w czasie pandemii dotyczy każdego z nas.

W jaki sposób mogę zadbać o siebie w czasach pandemii?

 1. To, co NOWE przyjmuj z otwartym sercem! Praktykuj dobre słowa i dobre nastawienie! Pamiętaj, otwierając serca dzieją się cuda, kreujemy wtedy piękne rzeczy – piękne życie dla siebie i innych.
 2. Dbaj o dobre, przyjemne emocje – odgrywają fundamentalną rolę w naszym życiu. Werbalizuj swoje emocje, czyli wyrażaj je, mów o nich, nazywaj. Mówienie o emocjach uwalnia napięcia z ciała, dodaje siły i energii, wspiera zdrowie, przyczynia się do dobrej komunikacji. Koncentracja na swoich emocjach przyczynia się do zapobiegania chorobom, bo większość chorób ma swoje korzenie w długotrwałym stresie.
 3. Dbaj o swój umysł, by był przyjemnym miejscem. Świadomie wybieraj co chcesz myśleć i jak chcesz działać. Kreuj swoje piękne życie – cokolwiek to dla ciebie znaczy… Pomocne mogą być afirmacje. Powtarzaj je, kiedy tylko czujesz, że potrzebujesz np. by się uspokoić, żeby dobrze się nastawić przed trudnym spotkaniem. Powtarzaj je codziennie rano, jako rytuał na dobry dzień… podczas spaceru… w drodze do pracy… Te afirmacje, które do Ciebie przemawiają, zapisz na kartce i powieś je w widocznym miejscu i czytaj za każdym razem, jak je widzisz. Możesz słuchać afirmacji albo możesz nagrać własne. Słuchanie własnego głosu jest jeszcze bardziej przekonujące dla naszej podświadomości. Mów do siebie dobre rzeczy, bo wszystko co mówisz jest ważne.
 4. Zaproś się na „randkę z samym sobą”. Daj sobie taki czas – kwadrans dla siebie – w którym siadasz ze sobą i wsłuchujesz się w siebie, w swoje emocje i opiekujesz się nimi. Przeznacz ten czas dla siebie. Zrób coś dla siebie, w zgodzie z tym, co czujesz. Możesz nic nie robić, po prostu być ze swoimi emocjami… możesz zapisać swoje emocje i myśli, które do Ciebie w tym momencie przychodzą… możesz rysować… medytować…
 5. Rozwijaj się duchowo przez codzienne praktyki.
 6. Odpuść sobie! W każdy dzień, gdy czujesz, że rzeczy Cię przytłaczają i przygniatają… Zadbaj wtedy o siebie! Włącz relaksacyjną muzykę… weź kąpiel… poczytaj książkę… napisz coś w notatniku… zadzwoń do bliskiej osoby…
 7. Weź głęboki oddech i spójrz wstecz na cały rok i doceń się za to, jak go przeżyłeś. Co w nim doświadczyłeś? Poszukaj ludzi, rzeczy, sytuacji, za które możesz być wdzięczny… Kieruj tę wdzięczność w dużej mierze do siebie… Zrób listę: „Jestem wdzięczny za:…..”
 8. Codziennie bądź uważny na siebie: rób krok do akceptowania siebie…
 9. Skupiaj się na aktualnym dniu i na rutynowych zadaniach. To elementy życia, które wspierają nasze zdrowie psychiczne. Daje nam to poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa, które w czasie pandemii szczególnie potrzebujemy… Ugotuj zupę. Pościel łóżko. Idź na spacer. Umyj podłogę. Przebierz się z piżamy. Zadzwoń…
 10. Mów wprost i dopytuj o rzeczy, których nie rozumiesz. Pozwala to na budowanie klarownej sytuacji, bez zbędnego miejsca na domysły. To budowanie zdrowej komunikacji, która daje poczucie bezpieczeństwa w relacji. Niweluje to napięcia, które powstają z domyślania się i braku jasności.
 11. Jeśli potrzebujesz, to poszukaj wsparcia. Czasami dla uzdrowienia siebie potrzeba zwrócić się o pomoc terapeuty, który poprowadzi, jak przewodnik. Czasami trzeba skorzystać z porad lekarza specjalisty np. psychiatry czy księdza. Nieoceniona jest wtedy też pomoc osób bliskich. Jest takie powiedzenie, że „choroba dana jest człowiekowi po to, żeby zatrzymał się na swojej drodze i przemyślał swoje życie”. Skoro szedłeś drogą, która zaprowadziła Cię do choroby, to oznacza, że masz zejść z tej drogi i wybrać inną… Proszenie o pomoc świadczy o odwadze, a nie o słabości.

W czasie pandemii każdemu z nas towarzyszy myśl, że chcielibyśmy, żeby ten kryzys się już zakończył… Chcielibyśmy wiedzieć, co będzie dalej… To jednak jest niemożliwe… Dla własnego rozwoju i odciążenia siebie, warto „skorzystać” z kryzysu, tzn. zaakceptować ten stan i nie walczyć z rzeczywistością… Nie planuj za wiele. Swoją uwagę i energię skieruj na codzienność. Za parę miesięcy, gdy spojrzysz wstecz, zobaczysz jak wiele pracy wykonałeś. Pamiętaj także, żeby w czasie pandemii dbać o innych – to mądra, dobra i potrzebna postawa. Nie zapominaj jednak o sobie!!! Zadbaj o siebie i swoją kondycję psychiczną. Dbanie o innych ma sens wówczas, gdy swoim przykładem pokażesz, że Twoje potrzeby są zaspokojone. Dopiero wtedy możesz pomóc innym. Ze zdrowego dbania o siebie wyniknie tylko dobro: dla Ciebie i dla Twoich bliskich.

Eliza Cieślikowska

– psycholog, terapeuta, interwent kryzysowy –

Na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach.