DOBRY TEKST na CZAS PANDEMII….

Eliza Cieślikowska

Marzec 2021

„Nigdy nie jest się za starym, by marzyć. A marzenia też się nie starzeją”

Lucy Maud Montgomery, Ania z Szumiących Topoli

PANDEMICZNE MARZENIA

Wiele osób z niecierpliwością czeka na koniec pandemii. Jak będzie wyglądał świat po walce z COVID-19? Co każdy z nas może zrobić, by wyjść z tego kryzysu umocnionym? Świat po pandemii będzie inny. „Świat znalazł się w momencie próby. Nie ma powrotu do świata sprzed pandemii” – powiedział Papież Franciszek. Pandemia zmieniła nasze życie; zmieniła nasze marzenia. W czasie pandemii niektórzy stracili swoje marzenia i cele, do których dążyli latami. Czy możliwe jest życie bez marzeń? Za czym teraz tęsknimy najbardziej? O czym teraz marzymy?

Marzenia są istotną częścią naszego życia: sprawiają, że mamy cel w życiu, dodają nam sił w walce z przeciwnościami losu, poprawiają nastrój, mobilizują do zwiększonego wysiłku. Marzenia to obrazy naszych najskrytszych pragnień. Pandemia jest dla nas czasem ważnych refleksji i okazją do tego, aby bardziej doceniać to, co ma dla nas naprawdę wartość. Ograniczenia „przypomniały” nam prawdziwą hierarchię wartości.

W czasie kryzysu związanego z koronawirusem, Papież Franciszek w książce „Powrót do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości”, dzieli się z nami swoim planem, „odważnymi marzeniami”, które mogą zmienić świat na lepsze. Daje nam katolikom cenne wskazówki do rozwoju i osobistej poprawy.

Każdego dnia uczymy się żyć z pandemią, oswajamy się z nową sytuację. Chodzimy w maseczkach, myjemy ręce częściej niż wcześniej. Uczestniczymy zdalnie w modlitwach. Przedsiębiorcy rozszerzają zakres swojej działalności, „idziemy” do zdalnego teatru i kina, organizujemy internetowe spotkania, konferencje. Uczymy się przez Internet, pracujemy zdalnie… Dbamy także o innych, pomagając tym, którzy tego najbardziej potrzebują…

Myślę, że aktualnie większość z nas nie marzy o jakichś rzeczach wyjątkowych i nadzwyczajnych. Chcielibyśmy pójść bez lęku do swojego parafialnego kościoła, do spowiedzi, na Mszę Św. Chcielibyśmy bez maseczki pójść na spacer i do teatru. Chcielibyśmy spotykać się i porozmawiać ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi – ale nie na zoomie. Chcielibyśmy przytulić się i pocałować na przywitanie…. Chcielibyśmy zobaczyć twarze uśmiechnięte, a nie zmęczone bądź zasłonięte maseczkami. Chcielibyśmy być blisko siebie… Chcielibyśmy, żeby Świat znowu się dla nas otworzył. Pandemia powinna nas nauczyć pokory, powinna nam uświadomić, że nic nie jest nam dane raz na zawsze.

Papież Franciszek, będąc na Kubie, podczas jednego ze swoich kazań do młodzieży powiedział spontanicznie: „Mówcie o waszych marzeniach. Opowiadajcie, mówcie o wielkich sprawach, jakich pragniecie, bo najważniejsza jest zdolność do marzeń”. Zgadzam się z Papieżem, że wypowiadanie swoich marzeń na głos jest pomocne: słowa mają moc zmiany. Każda rozmowa, każde powiedzenie światu, że „mam swój cel, który realizuję”, wzmacnia go. „Młody człowiek, który nie jest w stanie marzyć, ograniczony jest do samego siebie, zamknięty jest w sobie. Wszyscy marzą o rzeczach, które nigdy się nie wydarzą. Ale marz o nich, pragnij ich, poszukuj perspektyw, otwórz siebie. Otwórz się na rzeczy wielkie” – mówi o nas Papież Franciszek.

Marzenia są nam potrzebne, nawet jeśli wiele z nich nigdy się nie spełni. Marzenia podpowiadają nam czego tak naprawdę chcemy od życia, co jest dla nas ważne. Spełniając marzenia, przekraczamy własne granice – robimy dyplom, zakładamy rodzinę, budujemy dom, piszemy książkę – zmieniamy swój własny świat. Każde marzenie, sprawia, że życie staje się bardziej wartościowe, a my nabieramy ważnych i cennych doświadczeń. „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać” – mawiał Walt Disney. Marzenia, nawet te wyjątkowo nierealne, sprawiają, że chce się nam żyć i działać, nawet mimo niepowodzeń. „Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie” (Paulo Coelho, Alchemik). Piękno marzeń polega na tym, że marzenia każdego z nas są inne. Możemy i warto marzyć na każdym etapie naszego życia…

Mam nadzieję, że czas pandemii wyposaży nas w czujność i gotowość do wysuwania wniosków, z tego co przeżywamy. Czy moja nadzieja się spełni? Chciałbym, żeby tak się stało – więc jestem marzycielką 

Warto zapamiętać inspirujące słowa Papieża Franciszka, który mówi do nas wszystkich. „No te arrugues, czyli nie cofaj się, otwórz się. Otwórz się i marz. Marz, że świat może być z Tobą inny. Marz, że jeśli dasz z siebie to, co najlepsze, przyczynisz się, by ten świat był inny. Nie zapominajcie o tym, by marzyć. Czasami dajecie się ponieść i marzycie zbytnio, a życie odcina wam drogę. To nie ważne. Marzcie”.

Jeśli chcemy czuć się szczęśliwi i spełnieni w życiu, to powinniśmy dążyć do spełnienia naszych marzeń. Odważnie. Cierpliwie. Krok po kroku. Marzenia powinny wyznaczać nam kierunek. Kiedy uda nam się spełnić marzenie, to odczujemy ogromną radość. Dla takich chwil warto żyć. To one są najpiękniejszymi chwilami w życiu. Są jak paliwo, które nas napędza. Warto marzyć! Dodają koloru naszemu życiu.

PS

Książka „Powróćmy do marzeń” jest wywiadem „rzeką’ brytyjskiego dziennikarza Austena Ivereigha z Papieżem; ukazała się w XII 2020r. Nasz Ksiądz Proboszcz po raz pierwszy nawiązywał do niej podczas kazania w Święta Bożego Narodzenia. Czyta się ją z wypiekami na twarzy i z wielkimi emocjami. Książka w ciągu kilku dni od premiery znalazła się wśród bestsellerów Amazon.

Podpowiedzi jak spełniać swoje marzenia

  • Miej konkretne marzenia, wytyczaj sobie jasne cele, aby wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. Nazywaj swoje marzenia, np. „Chcę schudnąć 5 kg do wakacji”, zamiast „Chcę ważyć mniej”.
  • Wytycz drogę do spełnianie marzenia, nie czekaj aż wszystko zrobi się „za Ciebie”, np. jeśli chcesz schudnąć, faktycznie jedz mniej, więcej się ruszaj. Jedząc dalej niezdrowo nie przybliżasz się do spełnienia swojego marzenia.
  • Działaj małymi krokami, z których każdy przybliża Cię do realizacji celu. Podziel drogę do realizacji marzenia na etapy, nazwij je i wytycz im ramy czasowe, np. chcę schudnąć 5 kg do wakacji, zostało 5 miesięcy, więc planuję gubić 1 kilogram miesięcznie.
  • Wizualizuj swoje cele, wyobrażaj sobie, jak to będzie, jak marzenie się spełni, np. jak schudniesz. Dzięki temu Twoje marzenie będzie bliżej Ciebie, a widząc efekt będziesz działać jeszcze efektywniej.
  • Nie zniechęcaj się niepowodzeniami i nie rezygnuj ze swoich pragnień. To oczywiste, że na drodze do spełniania marzeń możesz natrafić na różnorodne trudności, np. przytyć. Niech będą to kolejne wyzwania, którym musisz stawić czoła na drodze do realizacji swoich planów. Dzięki temu osiągnięty cel będzie cieszył jeszcze bardziej.

POWODZENIA!!